Co przyniesie Era Wodnika?Era wodnika to ostatnio coraz bardziej popularny temat. Można sporo o nim przeczytać, jednak cały czas z erą wodnika wiąże się wiele niewiadomych. W tym wpisie podzielę się z Wami moją wiedzą o erze wodnika głównie z punktu widzenia jogi, zwłaszcza jogi kundalini.

 

Skąd się wzięły Ery Ryb, Era Wodnika?

Ery w naszym świecie trwają około 2150 lat. Mniej więcej 150 lat p.n.e. zakończyła się Era Barana i rozpoczęła się Era Ryb. Symbolem kończącej się ery barana i rozpoczęcia ery ryb były narodziny Chrystusa i gwiazda betlejemska, która świeciła nad jego miejscem narodzin.

Są różne astrologiczne wyliczenia, które mówią o tym kiedy kończy się Era Ryb. Według wielu nauczycieli jogi (np. Jogi Bhajan) Era Ryb skończyła się w 1991 roku, rozpoczynając 11 letni okres przejściowy do 2012 roku.

 

Od 2012 roku żyjemy w Erze Wodnika.

 

Era Ryb - charakterystyka

Co było ważne w erze ryb?

 • Mottem ery ryb było słynne Szekspirowskie „be or not to be” /być albo nie być/.
 • Liczyła się hierarchia, podporządkowanie, podział społeczny, czy jesteś dobrze urodzony, z jakiej pochodzisz grupy, jakie masz wykształcenie, jaką masz płeć itd. Ten kto był ważniejszy czy wyżej w hierarchii miał lepsze życie.
 • Panował patriarchat – siła męska była ponad żeńską. Siła kobiet była kontrolowana, ograniczana, umniejszana. Świat był zaprojektowany pod mężczyzn i panowały zasady ustalone przez nich. To oni w większości rządzili, kierowali i decydowali. Mieli więcej praw i przywilejów.
 • Informacje są dostępne dla wybranych, ograniczony dostęp do informacji np. tylko dla osób, które stoją odpowiednio wysoko w hierarchii lub mają wystarczająco pieniędzy żeby zapłacić za dostęp – płatne studia, studia tylko dla mężczyzn, tylko dla białych, tylko dla duchownych, tylko dla mieszkających w dużych miastach itd. Praktyka jogi przez długi czas była dostępna tylko dla mężczyzn, dla wyznawców określonej wiary.
 • Ważna była jednostka, co jestem w stanie osiągnąć samodzielnie, do czego dojść, jakie ja będę mieć korzyści z tego co robię. Myślenie indywidualistyczne. Poczucie, że musze liczyć na siebie.
 • Zbieranie dóbr materialnych, kumulowanie rzeczy. Przekonanie to ile mam świadczy o mojej wartości.
 • Przywiązywanie wagi do piękna zewnętrznego – to jak wyglądam świadczy o mnie, wpływa na moją atrakcyjność, to czy jestem akceptowana/ lubiana. Dbanie o swój ubiór – markowe ubrania, poprawianie urody – makijaż, zabiegi kosmetyczne, operacje plastyczne.
 • Szukanie autorytetów na zewnątrz – kościół, władza, nauczyciele, bóg, normy społeczne. Kogoś kto powie nam jak mamy żyć.
 • Nauka – liczy się to ile masz wiedzy, co pamiętasz, co umiesz. To ile wiesz na pamięć świadczy o Twojej wartości, wzbudza szacunek.
 • Choroby fizyczne – większość chorób związanych z ciałem. Medycyna wykształca metody radzenia sobie poprzez leki farmakologiczne, operacje, szczepionki, itd.

 

Jak będzie wyglądać Era Wodnika?

Era Wodnika zaczęła się 2012 roku. Nie oznacza to jednak, że za dotknięciem różdżki przenieśliśmy się w inny świat. Potrzeba 70 lat, aby nowa era zaczęła w pełni funkcjonować. Obecnie znajdujemy się w okresie rozpoczynającym erę wodnika. Jesteśmy świadkami jak upada stary system, zasady, to co przez ostatnie 2000 lat rządziło ziemią. Jak rodzi się inne zupełnie nowe podejście w nas i na świecie.

Czym charakteryzuje się Era Wodnika?

 1. Motto Ery Wodnika „be to be” /być, żeby być/.
 2. Nieograniczony dostęp do informacji dla wszystkich, niezależnie od płci, wyznania, miejsca zamieszkania, koloru skóry, pochodzenia czy zasobności portfela.
 3. Siła i energia kobiet – odchodzimy od patriarchatu, kobiety stają się równe, następuje współpraca. Kobiety są tak samo decyzyjne, mają równe prawa, ich rola i energia jest tak samo ważna dla świata.
 4. Ciągłe zmiany – czas przyspiesza, żyje się intensywnie, codziennie otrzymujemy mnóstwo informacji i bodźców. Ważne staje się regularne wyciszanie umysłu, szukanie harmonii, umiejętność selektywnego podchodzenia do informacji, aby się nie przebodźcować. Pomocna jest praktyka jogi, medytacja, mindfullness czy inne praktyki służące oczyszczaniu z nadmiaru bodźców i balansowaniu wnętrza.
 5. Szukanie autorytetów wewnątrz – wszystkie odpowiedzi są w nas. Nie potrzebujemy innych, aby mówili nam jak mamy żyć i jakie podejmować decyzje. Zatem ważne jest budowanie relacji ze swoim wnętrzem, aby wiedzieć jak chcemy żyć w zgodzie ze sobą. Ja jestem swoją świątynią i muszę dbać o siebie – regularne wyciszanie, dobra dieta, sen itd.
 6. Zmiana świadomości – umysł staje się bardziej świadomy. Przyjmuje sygnały od ciała, uczuć, emocji. Jesteśmy bardziej połączeni ze sobą, nasz umysł staje się wrażliwszy na to co odczuwamy.
 7. Piękna szukamy wewnątrz – mniejsze znaczenie ma nasz wygląd zewnętrzny, to w co jesteśmy, ubrani, czy mamy makijaż, jaką fryzurę czy samochód. Kluczowe jest jaką energią emanujemy, co jest w naszych oczach – co jest w naszym środku. Piękno wewnętrzne zyskuje na znaczeniu.
 8. Współpraca – bardziej niż to co osiągnę sama, liczy się to co możemy zrobić razem. Na wartości zyskuje współpraca, relacje, to co możemy zrobić dla nas – społeczeństwa czy planety.
 9. Nauka – nie jest istotne to co umiesz na pamięć, ważne jest jak szybko potrafisz dotrzeć do potrzebnej informacji, jak sprawnie posługujesz się technologią, jak bogate jest Twoje doświadczenie i jak umiesz je wykorzystać w praktyce. Istotne jest to jak dobrze potrafisz korzystać ze swojej intuicji, potencjału. Ważne jest bycie świadomym swoich atutów i pewnym siebie. Odwaga w korzystaniu ze swoich umiejętności.
 10. Zmiana wartości – na znaczeniu zyskują wyższe wartości niematerialne. Mniej znaczenia ma to co posiadamy, istotne jest co lubimy, w czym jesteśmy dobrzy.
 11. Słuchanie siebie – popularność zyskują wszelkie praktyki czy metody, które pomagają połączyć się ze sobą – joga, medytacja, przebywanie w naturze, praca z czakrą serca, numerologia, astrologia, wszelkie praktyki duchowe.
 12. Zmiany klimatyczne – będziemy je doświadczać, dlatego coraz ważniejsza będzie ekologia, minimalizm, ograniczanie produkcji śmieci, kupowania rzeczy.
 13. Choroby umysłu – mniej będziemy odczuwać choroby ciała, a bardziej choroby umysłu/ psychologiczne – depresje, bezsenność, ADHD, autyzm i wiele innych. Tym bardziej ważne stanie się dbanie o równowagę umysłu przez jogę czy medytacje. Bez tego możemy żyć w smutku i braku zrozumienia tego, co się dzieje.

 

Wskazówki dla Ery Wodnika od Jogi Bhajan’a

5 Sutr dla Ery Wodnika:

 1. Rozpoznaj, że druga osoba jest Tobą.
 2. Istnieje droga przez każdą przeszkodę.
 3. Kiedy czas Cię pogania, zacznij działać, a wtedy presja zniknie.
 4. Działaj poprzez współodczuwanie, inaczej nie zrozumiesz tych czasów.
 5. Wibruj Kosmosem, a Kosmos utoruje drogę.

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać siebie  i zrozumieć swój potencjał możesz zamówić Pakiet osobisty, gdzie opiszę:

 1. Jaka jest Twoja osobowość?
 2. Jakie masz wyzwania w życiu?
 3. Czy Twoje potencjały są zbalansowane?
 4. Czy Twoje podpisy są harmonijne?
 5. Jak wyglądają Twoje relacje z bliskimi?
 6. Czemu sprzyjają etapy Twojego życia (jest 5)?
 7. Jak wpływają na Ciebie Twoje osobiste lata numerologiczne?

Zdjęcie
Czytaj kolejny wpis:

Długi karmiczne - co to jest?