O czym myślisz kiedy patrzysz w Księżyc, co dla Ciebie oznaczają fazy Księżyca? To w jakiej kulturze się wychowaliśmy, jakich naukowych i religijnych historii słuchaliśmy ma ogromne znaczenie na to w jaki sposób myślimy o “Lunie”.
Nie wszędzie na świecie Księżyc jest “męski”, nie wszędzie ma określoną płeć. Wszędzie odgrywa rolę “kulturowego lustra”, w którym odbijają się nasze wierzenia, przekonania, rozumienie świata. W czasach, gdy blask Księżyca był jedynym źródłem światła w gwieździstą noc, ludzie z racji tej zależności byli z jego fazami silniej powiązani i na ich podstawie budowali życie wokół siebie.
Na przestrzeni dziejów Księżyc był interpretowany w kategoriach boskich, był planetą, strażnikiem czasu i kalendarzem.
Skąd się biorą fazy księżyca?
Wszystko w kosmosie znajduje się w nieustannym ruchu. Obroty “sfer niebieskich” to wiecznie aktualna wizytówka z początków życia Wszechświata. Jest to także wskazówka do odpowiedzi skąd się biorą i od czego zależą fazy Księżyca. Ziemia okrąża Słońce, Księżyc okrąża Ziemię, dodatkowo każde z nich obraca się wokół własnej osi. Te rytmiczne ruchy ciał niebieskich względem siebie mają bezpośrednie przełożenie na to co my nazywamy fazami księżyca. Wędrówce Księżyca wokół Ziemi niemalże zawsze towarzyszy blask Słońca.
Faza księżyca mówi nam jaka jego część jest właśnie oświetlona.
Co ile dni zmieniają się fazy księżyca?
Obserwując uważnie Księżyc (w towarzystwie soczewki teleskopowej ;) ) zauważysz, że jego wygląd zmienia się każdego dnia. Idąc tym tropem należy powiedzieć, że fazy księżyca zmieniają się codziennie. Dla nas jednak zmiany te są subtelne a dla naszego oka niezauważalne. Wyróżnionymi fazami księżyca, o których najczęściej mówimy są “nów”, “pierwsza kwadra”, “pełnia” I “ostatnia kwadra”. Pełen ich cykl trwa 29,53 doby. Cykl ten zwany “miesiącem synodycznym”.
Nów
Nów to faza, w której Księżyc dla naszych ludzkich oczu całkowicie spowity jest w czerni, a Słońce oświetla jego drugą stronę- “drugą twarz”. Pamiętając o nieustannym ruchu ciał niebieskich, czas trwania nowiu najtrafniej opisać jako “chwila” :) Wydarzenie jakim jest nów nie może trwać długo, gdyż to co się rodzi nie jest długo nowe.
Pierwsza kwadra
Pierwsza kwadra to faza, w której Księżyc “rośnie”- dopełnia się. Trwa ona od nowiu do pełni czyli 14 ¾ doby.
Pełnia
Pełnia, podobnie jak nów trwa jedynie chwilę. Dla ludzkiego oka jednak może wydawać się, że Księżyc “pozostaje w pełni” nawet do trzech dni. To faza, w której cała tarcza Księżyca (ta zwrócona do Ziemi) jest oświetlona. Księżyc znajduje się wtedy po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce.
Ostatnia kwadra
Od pełni do nowiu Księżyc “maleje” – cofa się, coraz mniejsza część jego tarczy jest dla nas widoczna. Ostatnia kwadra ( inaczej trzecia kwadra) jest “odwróconą bliźniaczką” kwadry pierwszej. Podobnie jak pierwsza kwadra trwa 14 ¾ doby.
Jak rozpoznać czy Księżyc “maleje” czy “rośnie”?
Gdy patrząc w niebo widzisz Księżyc przypominający literę “C”- oznacza to, że się Cofa, czyli “maleje”, gdy literę “D”- będzie się Dopełniać, czyli “rosnąć”.
Jak fazy księżyca wpływają na samopoczucie?
Wiadomym jest, iż Księżyc oddziałuje na pływy mórz i oceanów. Także woda zawarta w ludzkim organizmie reaguje na cykl księżycowy, a mamy jej w ciele całkiem sporo, bo około 70%. Na kartach ludzkiej historii i mitologii zapisane są zależności między człowiekiem a oddziaływaniem Księżyca na Ziemię. Cykl menstruacyjny kobiety splatał się z cyklem księżycowym, kiedy jeszcze ludziom było bliżej do natury i jej rytmów. Nów był to czas krwawienia, pełnia- czas płodności.
Zmiana perspektywy
Każda z faz Księżyca ma swoją unikatową wibrację, która wpływa na poziom energii oraz nastroje ludzi. Nasze samopoczucie może zmieniać się drastycznie z dnia na dzień.
Czasem może to w nas budzić poczucie bezsilności i braku kontroli nad własnym życiem. Jednak jest to raczej kwestia zmiany perspektywy. Będąc częścią natury, jesteśmy w nieustannym dynamicznym kontakcie ze wszystkim co nas otacza. Pamiętając to łatwiej będzie nam zrozumieć swoją zmienność i odczytywać zależności między sobą a chociażby fazami Księżyca. Rozumiejąc, że fazy Księżyca mają wpływ na nasze życie będziemy mogli bardziej świadomie dbać o własne zdrowie psychiczne, duchowe oraz fizyczne.
Jak nów wpływa na nasze samopoczucie?
Czas nowiu oraz faza występującą między ostatnią kwadrą a nowiem to okres kiedy ciężej jest nam wstać z łóżka, nie mamy ochoty na intensywne ćwiczenia fizyczne, mamy mniej energii, łatwo się męczymy i budzi się w nas nasza introwertyczna strona. Ta faza korzystnie wpływa na jakość naszego snu. Wraz z “przybywaniem” Księżyca poziom naszej energii będzie wzrastał, będziemy mieli więcej chęci na działanie i łatwiej będzie nam się skupić, choć nasz nastrój może być gorszy- możemy czuć się nieco poirytowani.
Jak pełnia wpływa na nasze samopoczucie?
Czas pełni oraz faza go poprzedzająca to okres kiedy czujemy się gotowi do działania, mamy wysoki poziom energii, czasem nie wiemy jak ją spożytkować. Okres ten może wzmagać zachowania agresywne. Łatwiej się wtedy denerwujemy, wytrącamy z równowagi. Ta faza często wpływa niekorzystnie na nasz sen, który wówczas może nie być głęboki lub możemy mieć problemy z bezsennością. Dotyczy to szczególnie osób mających nacodzień trudności z zasypianiem czy zapadaniem w głęboki, relaksujący sen.
Kiedy Księżyc “ubywa” my symbolicznie schodzimy wgłąb naszego “ja”, co wiąże się z utratą dynamicznej energii do działania na rzecz “introspekcji”. To czas, kiedy dobrze jest sobie pozwolić na odpuszczanie i wyrozumiałość względem siebie. Warto wówczas zastanowić się nad tym co w naszym życiu już nam nie służy, z czym chcielibyśmy się pożegnać i pozwolić temu odejść.
Co kiedy robić w poszczególne fazy księżyca?
Chcąc wprowadzić w nasze życie więcej harmonii i ładu, warto przyjrzeć się fazom księżyca i czynnościom, które im sprzyjają. Majowie wykorzystywali swój kalendarz do obliczania idealnego czasu na niezliczoną ilość czynności- były też idealne dni na ścięcie włosów, a wszystko to było połączone z fazami księżyca, który dla Majów był kobietą i symbolem płodności i wzrostu.
Co robić w fazę nowiu
Nów rozpoczyna cykl księżycowy zwany miesiącem synodycznym. Wprowadzając w życie podążanie za cyklem księżycowym warto traktować nów jako dobry moment na rozpoczęcie czegoś nowego, wyznaczenie celów na zbliżający się miesiąc, określenie nowych zasad czy wartości, które chciałabyś/chciałbyś pielęgnować po to, aby wzrastać w relacjach, życiu zawodowym bądź opiece nad samym/samą sobą.
Czas nowiu to świetna okazja aby się wyciszyć, zrobić sobie przerwę od zgiełku dnia codziennego i poświęcić chwilę na medytację i afirmacje swoich nowych/starych marzeń i celów. Jest to też dobry czas na rozpoczęcie nowej diety oraz pozbywanie się nałogów. Silnie skoncentrowana, wzbierającą energia “budzącego się” lecz jeszcze “śpiącego” Księżyca sprzyja chwilom relaksu oraz wejściom “wewnątrz siebie”, które połączone z koncentracją na uczuciu wdzięczności będą w tym czasie bardzo korzystne. To dobry czas na praktykę yin yogi, czyli jogi niewymagającej od nas dużego wysiłku fizycznego.
Co robić w fazę pierwszej kwadry?
Okres pierwszej kwadry to idealny moment na wcielanie nowych planów i pomysłów w życie, zmienianie marzeń w rzeczywistość. W tym czasie dobrze być też gotowym i otwartym na nowe znajomości. Pierwsza kwadra sprzyja działaniom, tworzeniu, powiększeniu. To dobry czas na zakupy, zadbanie o swoją skórę, włosy, ciało. Jest szansa, że możemy odczuwać wtedy większy głód.
Co robić w fazę pełni?
Pełnia to czas kulminacji, zbierania plonów, świętowania, przechodzenia “na drugą stronę”. To także okres, kiedy możemy czuć się bardziej nerwowo i łatwiej reagujemy agresywnie na wszelkie bodźce. Warto w ten czas zadbać o siebie, zapewnić sobie opiekę np. w postaci wieczornej aromatycznej kąpieli, wypicia ziół kojących nerwy. Należy wyjątkowo zwrócić uwagę na to co jemy, jeść dużo warzyw i owoców lecz nie rozpoczynać nowej diety odchudzającej. Pełnia zdecydowanie nie sprzyja wypadom na zakupy, lepiej też wstrzymać się od inwazyjnych zabiegów kosmetycznych.
Co robić w fazę trzeciej kwadry?
Podczas trzeciej kwadry dobrze jest się wsłuchać we własną intuicję- czego nam potrzeba, co możemy pożegnać jako zbędne? To dobry czas na sprzedawanie rzeczy, rozpoczęcie odchudzania oraz oczyszczanie organizmu.
Jeśli ćwiczymy jogę, warto do naszej praktyki dołączyć sekwencję “Powitań Księżyca”, która jest energetyczną odwrotnością “Powitań Słońca”. Te pierwsze przynależą do energii “Yin”, są spokojne i delikatne, podczas gdy te drugie są w energii “Yang”- aktywują i rozgrzewają nasze ciało. Możesz ćwiczyć “Powitania Księżyca” podczas pełni i nowiu, na koniec swojej regularnej praktyki, przed snem czy kiedykolwiek gdy potrzebujesz więcej energii “Yin” w swoim życiu.
Oczywiście, Księżyc to nie jedyne ciało niebieskie, które ma wpływ na nasze samopoczucie, poziom energii czy jakość snu. Jest on raczej jednym z wielu graczy na niebie, pozostając z nimi w stałej współzależności.
Pomocnym narzędziem w nawigowaniu po tych symbolicznych meandrach losu okazuje się numerologia I prognozy na niej oparte. Pomogą Ci one lepiej zrozumieć siebie I swoją drogę. W poznawaniu siebie i swoich wyzwań wsparciem może być analiza numerologiczna, która pokaże nam z czym się mierzymy i nad czym powinniśmy pracować by osiągnąć pełne szczęście.
Zamawiając Pakiet osobisty możesz zrozumieć: